Biyometrik Parmak İzi Sistemleri

Biyometrik Parmak İzi Sistemleri, Özellikleri, Kullanım Alanları ve Sağladığı Avantajlar

Biyometrik Parmak İzi Sistemleri

Biyometrik tanıma sistemlerinin en sık kullanılanları parmak izi sistemleridir. Kullanımı pratik olması sebebiyle oldukça yaygın alanlarda kullanılmaktadır. Parmak izi güvenlik sistemleri için önemli bir yere sahip hale geldiğini söyleyebiliriz. Güvenlik sistemlerinin yanı sıra personel takip sistemleri alanında da yaygın olarak kullanılan parmak izi eski kartlı yada anahtarlı güvenlik birimlerinin getirdiği zaafiyeti ortadan kaldırmıştır.

Parmak İzi Sitemlerinin Genel Özellikleri

Biyometrik tanımlama sistemleri arasında yer alan parmak izi sistemleri optik okuyucular ile özel yazılımlarla birlikte entegreli çalışan ve kişiye göre tanımlama, raporlama ve aynı zamanda veri depolama özellikleri mevcuttur.

Parmak İzi Hangi Amaçlar İçin Kullanılır

Parmak izi sistemleri özellikle güvenliğin maksimum olması gereken yerlerde ve personel takip sistemlerinde kullanılmaktadır. Personel devam kontrol sistemleri bir iş yerinde personelin bir defa parmak izi tanımlaması yapıp bundan sonraki giriş çıkışlarda bu parmak izine ait kişiyi tanıyıp işe giriş çıkış bilgilerini kayıt eden sistemlerdir.

Biyometrik Parmak İzinin Sağladığı Avantajlar

Parmak izi tanıma sistemi diğer geçiş sistemlerine göre en büyük iki avantajı pratik olması ve yüksek düzey güvenliği beraberinde getirmesidir. Biyometrik bir sistem oluşu herhangi bir şifreyi ezberleme yada kart taşınması gibi külfet gerektiren işlemlerin zorunlu olmaması kullanımı pratik hale getirmektedir.

Parmak İzi Okuyucuları

Parmak izi sistemlerinde dikkat edilmesi gereken husus optik okuyucunun seçilmesidir. Kullanım amacına göre ve istenilen özelliklere göre parmak izi okuyucusu seçilmelidir. Cihazlar içinde en çok tercih edilen Propass parmak izi cihazı çok farklı noktadan parmak izi tanımlaması yaparak çizik veya kesik parmaklarda dahi rahatlıkla tanıma işlemi yapabilmektedir.