Parmak İzi Okuyucu Nasıl Çalışır?

Son yıllarda personel takip sistemlerinde kullanılan parmak izi okuyucu sistemi, en güvenilir biyometrik tanıma sistemlerinden biri haline gelmiştir. Bu ilginin en önemli nedenleri arasında sistemin kopyalanamaz ve değiştirilemez olması yer alır. Son derece etkileyici bir algoritmaya sahip olan bu sistem ile birçok yönden avantaj sağlayabilirsiniz.Parmak izi tanımlı kişilerin haricinde hiç kimse firma içersine giriş yapamaz.

Parmak İzi Okuyucu Nedir?
 
Bir biyometrik tanıma sistemi olan parmak izi okuyucu PDKS geçiş sistemlerinde, yemekhane kontrol işlemlerinde, turnike sistemlerinde, parmak izi ile çalışan kapılardaki giriş – çıkışlarda ve daha birçok farklı alanda geçişi kontrol sağlayan bir sistemdir. Son derece şık bir tasarıma sahip olan bu sistem ile yüksek kapasitede personel takibi yapabileceksiniz.
 
Parmak İzi Okuyucu Nasıl Çalışmaktadır?
 
Kullanıcıların en çok merak ettiği soruların başında ‘’ Parmak izi okuyucu nasıl çalışır? ‘’ sorusu gelmektedir. Bu sistemimizin son derece etkileyici bir algoritması vardır. Parmak izi okuyucu cihazların içerisinde bir sensör mevcuttur. Bu sensöre parmak izi gösterildiğinde, cihaz kişiyi doğru olarak tanır ve geçişine izin verir.
 
1 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleşen tanıma işlemi ile zamandan tasarruf edebilirsiniz. Öncelikle cihaza bazı yüklemeler ve tanımlamalar yapılır. Geçişine izin verilecek olan kişilerin parmak izi tanımlamaları ile özlük bilgileri yüklenir. Bu bilgiler cihazın veri tabanına eklenir ve tanımlama işleminde kullanılması sağlanır.
 
Siz değerli müşterilerimizin istediği en uygun alana parmak izi okuyucu monte edilir. Cihazın Bilgisayar bağlantısı USB, Eternetten, veya Wifi üzerinden sağlandıktan sonra belirlemiş olduğunuz bilgisayara firmamızın yazılım ekibi tarafından personel takip programı yüklenir. Müşterinin çalışma sistemi protekzaman PDKS programına işlenip kullanıcıya eğitim verilir. personellerin parmak izleri cihaza tanıtılarak parmak izi sistemi kullanılmaya başlanır. Herkesin parmak izi diğer kişilerin parmak izlerinden farklıdır. Bu nedenle kopyalanma ya da başkası başka birinin yerine giriş çıkış yapma gibi bir risk yoktur.
 
Parmak İzi Okuyucu Sisteminin Kullanımı
 
Parmak izi okuyucu , parmaklarda bulunan girinti ve çıkıntıların ölçümlerini yapar. Parmak izlerinde yer alan noktaların birbirine olan uzaklıkları da hesaplanır. Bu sayede bir şifreleme algoritması oluşturulur.
 
Personeller ya da geçişine izin verilen kişiler, cihaza parmak izlerini okuttukları zaman şifreleme algoritması devreye girer ve kayıtlara bakılarak eşleştirme işlemi yapılır. Bu sayede kişinin parmak izi tanımlaması yapılarak geçişine izin verilir ya da geçişi engellenir.
 
Son derece teknolojik bir sistem olan parmak izi okuyucu ile kısa sürede personel geçişleri yapılabiliyor. Hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf sağlanırken, bir yandan da ekonomik avantaj elde ediliyor. Bunun dışında firmanızın güvenliği de sağlanmış oluyor.

Parmak İzi Okuyucu Nasıl Çalışır?