Parmak İzi Sisteminin Avantajları

Kullanıcılara büyük fayda sağlayan parmak izi okuyucular, cihaz içerisinde bulunan bilgilerin bilgisayar ortamına güvenilir bir şekilde aktarılmasını sağlar. Biyometrik tanımlama sistemleri arasında özellikle en çok tercih edilen sistem olan parmak izi okuyucu ile güvenilir geçişlere izin verebileceksiniz.
 
Parmak İzi Okuyucu ve Ayırt Edici Özellikleri
 
Bireylerin parmağını diğer kişilerin parmağından ayıran bazı özellikler vardır. Yani parmak izleri kişiye özeldir ve taklit edilmesi ya da kopyalanması mümkün değildir. Parmak izindeki desen ve çizgilerin farklı olması biyometrik tanımlamaları da geliştirmiştir.
 
Parmak izi okuyucu sistemi genelde bir bilgisayara bağlı olarak çalışır. Tek başına kullanılan yerler de vardır. Ancak tam bir fayda sağlamak için bilgisayara bağlı olarak kullanılması önerilmektedir. Bilgisayar ile entegre edilen parmak izi okuyucu cihazı, optik algılayıcılardan alınan görüntü ile işe başlar.
 
Geçişine izin verilecek olan kişilerin parmaklarından alınan görüntü üzerinden farklı ve tek olan özellikler çıkarılır ve her kişiye özel bir ID kod oluşturulur. Bu kod veri tabanına kaydedilir ve geçiş sırasında bu bilgiler kontrol edilerek eşleştirme işlemi yapılır.
 
Parmak izi okuyucu sistemimiz tüm kamu ve özel sektörde, hastanelerde, okullarda, dershanelerde, üniversitelerde, gümrük alanlarında ve tüm işyerlerinde kullanılabilmektedir. Son yılların en çok tercih edilen uygulaması olan parmak izi okuyucu sistemi ile güvenilirliği tam olarak sağlayabilirsiniz. Bu sistemin bu kadar çok ilgi görmesinin birçok nedeni ve kullanıcılara sağladığı avantajlar vardır. Peki, bu avantajlar nelerdir?
 
Parmak İzi Okuyucu Sisteminin Sağladığı Avantajlar
 
Parmak izlerinin kişiye özel olduğundan bahsetmiştik. Kişiye özel olması nedeni ile taklit edilmesi de mümkün değildir. Bu da parmak izi sisteminin ne kadar güvenilir olduğunun en önemli göstergesidir. Sistemin sağladığı avantajın başında güvenilirliği etkin bir şekilde sağlamak geliyor. Sistemde bulunan program sayesinde personellerin giriş – çıkışları düzenli olarak kaydedilir. Bu sayede personel devam takibi rahatlıkla yapılabilmektedir. Personellerin hangi günler izinli olduğu, ne kadar fazla mesai yaptığı gibi tüm bilgiler ay sonunda otomatik olarak alınabildiği için ücret hesaplama ve ödeme işlemi de kolaylaşmaktadır.
 
Parmak izi okuyucu ile geçiş işlemleri 1 saniye gibi kısa bir sürede yapılabilmektedir. Kişinin bilgileri sistemde yer aldığı için parmak izi okutulduğunda anında veri tabanında bulunan bilgiler ile eşleştirme yapılır ve geçişe izin verilir. Bu sayede zamandan tasarruf edilmiş olur.
 
Kartlı geçiş sistemlerinde kart taşıma zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak parmak izi okuyucu sisteminde böyle bir zorunluluk yoktur. Ayrıca kartın kaybolması, unutulması ya da başka birinin kartı ile geçiş gibi sorunlar da ortadan kalkmış olur.

Parmak İzi Sisteminin Avantajları