Personel Devam Kontrol Sistemleri

Personel devam kontrol sistemleri günümüzde teknolojiyle donatılmış bir çok geçiş sistemleri ile birlikte bağdaştırılarak hatasız bir işlev gerçekleştirmektedir.

Personel Devam Kontrol Sistemleri

Personel Devam Kontrol Sistemleri (PDKS)

Fabrikalarda, firmalarda, şirketlerde ve ofislerde çalışma politikasına göre personelin fazla mesai, eksik çalışma, normal mesai gibi puantaj hesaplamasını yapan otomasyon sistemidir.
Personel Devam Kontrol Sistemleri personellere dağıtılan kartlar, parmak izi veya yüz şekilleri kullanılarak belirli yerlere yerleştirilen okuyucu aracılığıyla personel giriş-çıkış saatlerini dijital ortama kaydederek unutmaya ve hataya yer vermeden hesaplar ve kayıt eder.En önemli husus, parmak izi ve yüz insanları birbirinden ayıran en önemli özelliktir. Personel devam kontrol sistemleri sadece kartlı değildir günümüzde biyometrik sistemlerde kullanılmaktadır.

 

Kartlı Personel Devam Kontrol Sistemleri;
Personelin giriş çıkış yapacağı noktaya okuyucunun montajı yapılır. Çalışan tüm personellere giriş-çıkış için kartlar dağıtılır. Kartlar seri numaralıdır ve her kartın içinde personele ait bilgiler vardır.
İşletmedeki anabilgisayara veya herhangi bir bilgisayara personel devam kontrol sistemleri yazılımı yüklenir ve giriş-çıkışlarda, geç gelmelerde, izinli günlerde, devamsızlıkta kişi bilgileri kayıt altına alınarak raporlanır.


Yüz veya parmak izi tanıma sistemleri;
Sistem biyometrik ise kart yerine parmak izi veya yüz tanıma cihazları kullanılır. 
Personellerin parmak izi veya yüzü sisteme kayıt edilerek bilgileri girilir. 
Parmak izi ve yüz tanıma cihazları unutma, kaybolma, kopyalanma veya kırılma gibi mazeretleri ortadan kaldırarak kaliteli güvenlik ve otomasyon sağlar.
Personel devam kontrol sistemlerinde biyometrik sistem daha güvenilirdir.