Yüz tanıma sistemleri

 

Yüz tanıma sistemleri kişinin fiziksel özelliklerini inceleyen biyometrik bir güvenlik sistemidir.

 

Yüz tanıma sistemleri

Yüz tanıma sistemleri;

Yüz tanıma sistemleri biyometrik bir sistemdir. Son yıllarda geniş bir uygulama alanine sahip olan yüz tanıma sistemleri üst düzey güvenlik sağlar çünkü hiç bir insanın yüzü aynı değildir.Her insanı birbirinden ayıran parmak izi, avuç izi gibi  özellikler olduğu gibi yüz de insanları birbirinden ayıran özelliktir.

 

 

Yüz tanıma sistemleri biyometrik ve hızlı bir sistemdir.
Yüz tanıma sistemleri ile yüz bilgisi elde etmek için, video ve termal görüntüleme teknikleri kullanılmaktadır. Video kamera aracılığıyla yüzün belirli görüntüleri elde edilir ve yüzün fotoğrafı çekildiği zaman sistem ayırt edici bilgi noktaları yaratır. Mesela gözlerin, ağzın ve burnun arasında birbirleriyle olan mesafesini belirler ve yüz deseni hazırlar.Yüz tanıma sistemleri termal kamera ile yüzün altındaki kan akışını analiz eder. Meydana getirilen desene göre belirleyici bir kod oluşturulur ve kişinin kimlik bilgileri girildikten sonra kayıt başarıyla oluşturulur.Termal kameralar karanlık ortamlarda da kullanılmaya müsaittir ve yüz tanıma sistemleri hızlı bir uygulamadır. Yüz tanıma sistemleri  yüze yapılan cerrahi estetiklerden etkilenmez fakat yüz doğrulamada karar vermesini zorlaştırır. 

 

Yüz tanıma sistemleri genellikle güvenlik alanlarında ve personel devam kontrolünde kullanılmaktadır ve personelin giriş-çıkış erken-geç gelme olaylarını kayıt ederek net bir bilgi sunar. Ofis veya şirketinizde disiplini ve kontrolü üst düzeye çıkartarak güvenlik elde eder.

Bariyer-turnike geçiş izni olmayan yüzleri analiz ederek giriş-çıkış'ı engeller

Biyometri nedir?

Biyometri insanların fiziksel özelliklerini ele alarak birbirinden ayırt eden bir bilim dalıdır. Biyometrik sistemler kişilerin kimliklerini belirlemek için biyometrik özelliklerini inceleyen sistemlerdir. Biyometrik sistemlerin bir türü olan Yüz tanıma sistemleri, kişileri doğruyabilmek için insanların yüz düğümlerini ve aralıklarını belirleyerek fiziksel bir şifre oluşturur. 


Yüz tanıma sistemleri Uygulama Alanları

Binalara ve yüksek güvenlik gerektiren alanlara giriş-çıkışları kontrol altına almak için yüz tanıma sistemleri en uygun sistemdir. 
Yüz tanıma sistemleri suçlu ve terörist aramasında da günümüzde kullanılmaktadır. 
Kimlik kartı, sürücü belgesi, pasaport gibi devlet uygulamalarında bu teknolojileri görmek mümkün.