Biyometrik Sistemler ve Avantajları

Biyometrik Sistemler İnsanın Fiziksel Özellikleri İle Tanımlama ve Kişi Kontrolünü Yapan ve Geçiş Sistemlerinde Yaygın Kullanılan Geliştirilmiş Çözümlerdir

Biyometrik Sistemler ve Avantajları

Biyometrik tanımlama sistemleri günümüzde artık cep telefonlarımıza kadar girmiş durumda. Durum böyle olunca artık çeşitli otomatik geçiş sistemleri de biyometrik sistemlere entegreli çalışmaya başladı. Kişilerin kimlik saptamalarında oldukça pratik olduğu gibi diğer sistemlere göre çok daha güvenli geçiş sistemleridir.

Yeni Nesil Biyometrik Sistemler

Kartlı geçiş sistemleri ve anahtarlı geçiş sistemlerinin yerlerine biyometrik tanıma ve geçiş sistemleri almıştır. Bunun en önemli sebeblerinden bazıları kart yada anahtar gibi ek maliyet gerektiren araçları kullanmadan geçiş yapılabilmesi ve aynı zamanda bu kart yada anahtarların kaybolma, unutma gibi ihtimallerini ortadan kaldırmış olmasıdır.

Aynı zamanda insanların kimlik saptanacak yerde bizzat kendilerinin bulunması gerektiği güvenlik ve doğruluk açısından önemli bir faktördür. Bunun yanı sıra geçiş sırasında girilen herhangi bir şifreyi ezberlemek zorunluluğunun olmaması biyometrik geçiş sistemlerinin en önemli avantajlarındandır.

Biyometrik Sistemlerin Kullanım Alanları

Biyometrik geçiş sistemleri günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Bunlara örnek olarak okullardaki giriş çıkış sistemleri, hastanelerdeki yeni doğan üniteleri, alışverişerde elektronik ödemelerde, kamu alanlarına giriş çıkışlarda, internek bankacılığında ve yüksek güvenlik gerektiren odaların giriş çıkışları en yaygın kullanılan alanlardır.

Biyometrik sistemlerin genel prensibi kişinin fiziksel özellikleri ile tanıyıp kişinin diğer bilgilerini veritabanından bulup çıkartmaktadır. Kısacası kişiyi teşhis etme özelliğine sahiptir. Bir diğer prensip ise doğrulama prensibidir. Girilen verinin doğru olup olmadığını anlayan kontrol mekanizması mevcuttur.

Biyometrik sistemleri pek çok alanda kullanılmaktadır. Kullanım amacına ve ortama göre kendi içinde kategorilere ayırabiliriz. Parmak izi sistemleri, iris tanıma, yüz tanıma sistemleri, retina ve ses tanıma en önemli biyometrik tanıma sistemleri arasında yer alır. Bunlar ayrıca en çok tercih edilen biyometrik sistemlerdir.