Ir Kamera Sistemleri

 

İr(Kızılötesi) Kamera Sistemleri, Özellikleri, Sağladığı Avantajlar ve Kullanım Alanları

 

Ir Kamera Sistemleri

Ir güvenlik kamera sistemleri son yıllarda oldukça fazla kullanımı artan kamera modellerindendir. İnfrared yani kızılötesi kamera olarakta bilinen İr kameralar zifiri karanlık diye tabir edilen hiç ışık olmayan ortamda görüntü alabilen kamera sistemleridir.İr kamera modelleri aynı zamanda ekonomik olduğundan dolayı piyasada ciddi talep görmektedir.

İr Kamera Sistemlerinin Avantajları

Gece görüşlü ir kamera sistemleri üzerinde bulunan ışık sensörleri ile ışık seviyesi yeterinde düştüğü zaman otomatik olarak infrared ledler devreye girerek kusursuz bir gece görüntüsü almaktadır.Aynı zamanda dome kameralara ve diğer uygun kamera sistemlerine infrared ledler takılarak bu kameralarda ir kameraya çevrilebilmektedir.

İr kamera sistemleri dayanıklı kasa, dış ortama uygun olması, su geçirmez kasaya sahip olması, tavana veya duvara kolay montajı, karanlık ortamda kaliteli görüntü alma en önemli özellikleri arasındadır.

İnfrared(Kızılötesi ) Kameraların Gece Görüş Özelliği

İr kamera sistemleri genellikle dış ortamlarda kullanılmaktadır.Gece görüş görüntüsü mesafesi arttıkça infrared ledler de artmaktadır.Örneğin 36 ir ledli kamera ile 25 metre görüntü alabilirken 77 infrared led özelliğine sahip kamera 40 metre mesafedeki görüntüyü alabilmektedir.Kızılötesi kameraların daha çok dış ortamlarda kullanılmasının sebebi ayağının entegreli olmasıdır.

Dolayısıyla dış ortamlara kolaylıkla entegre edilebilir.Aynı zamanda kendiliğinden muhafazalı oluşu ve cctv kamera lensi gerektirmediği için herhangi bir ekstra ekipmana ihtiyaç duyulmaması bu kamera sistemlerinin oldukça ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.