Parmak İzi

 

Parmak izi sistemleri günümüzde birçok alanda güvenlik ve personel devam kontrol sistemi ile birlikte kullanılarak uygulandığı alanda avantaj sağlayarak hızla yayılmaya başlamıştır.

 

 

Parmak İzi

Biometrik geçiş sistem olan parmak izi en üst düzey güvelik sağlamaktadır.Günümüzde  en çok bilinen ve kullanılan parmak izi sistemleri küçüklü büyüklü tüm işyerlerinde yaygınlaşmaya başlamıştır bunun yanı sıra kapı, kasa gibi eşyalara da teknoloji sayesinde monte edilerek her alanda kullanmaya fırsat doğurmuştur.

Parmak izi sistemleri kişinin fiziksel ve davranışsal hareketlerini ele alarak çalışmaktadır. Parmak izi okuyucu ve bariyer-turnike ile istediğiniz alanı güvence altına alabilir, koruyabilirsiniz.

Tüm insanların parmak uçlarında bulunan izler bakıldığında aynı gibi gözükse de tüm insanları birbirinden ayıran özelliklerden biriside parmak izi olmaktadır. Biometrik sistemler kartlı sistemlere göre daha fazla güvenlidir çünkü her insanın kendine özgü biometrik bir şifresi oluyor. Biyometrik sistemler kopyalanma, çalınma, kaybolma gibi mazeretleri ortadan kaldırır. Parmak uçlarında bulunan eğimler, girinti ve çıkıntılar parmak izini oluşturmaktadır. Parmak izleri birbirine benzemediği ve aynı olmadığı için biometrik parmak izi sistemleri geliştirilmiştir ve dünyanın en iyi güvenlik çözümü kabul edilmiştir.

Sürekli gelişen teknolojiyle birleşen okuyucular farklı alanlarda, farklı şekillerde kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde telefonlarımızın, bilgisayarlarımızın kilitlerini bile parmak izi sayesinde ayarlayabilmekteyiz.

En gelişmiş güvenlik sistemlerinden olan parmak izi biometrik bir sistem olup ve yaygın olarak her alanda görebiliriz.Okullarda, hastanelerde, güvenlik merkezlerinde, işletmelerde, fabrikalarda personel devam kontrol sistemi eşliğiyle kullanılmaktadır hem güvenliği hem personelleri veya giriş-çıkışları kontrol altına alabilmek için en iyi seçimlerden birisi parmak izi sistemidir.
Personel devam kontrol sistemi, geçiş kontrol, yemekhane geçiş kontrol, öğrenci geçiş kontrol, öğrenci yoklama, üye takip gibi bir çok otomasyon sistemleri en üst düzey biometrik sistem olan parmak izi ile bağdaşabilir ve uygulanabilir.

Parmak izi sistemleri 3 çeşittir;

  • Optik parmak izi okuma
  • Ultrasonik parmak izi okuma
  • Kapasitif parmak izi okuma

Parmak izi sistemlerinin avantajları nelerdir?

Parmak izi sistemlerinin kullanıldığı alanlarda öncelikle yüksek düzeyde güvenlik sağlanır. Parmak izi sistemleri ile kullandığınız alanda filtrelemeler yaparak geçiş yerlerinde giriş-çıkış izinleri verebilirsiniz.
Personel devam kontrol sistemi v.b. uygulamalarda birleştirerek bir çok raporlamayı elde edebilirsiniz.
(Örn: Erken çıkma, geç çıkma, geç gelme, erken gelme, gelmeme gibi durumları rapor halinde dijital ortamda görebilirsiniz)

Parmak izi sistemlerinin bozulma, kaybolma, başkası tarafından ele geçirilme gibi riskleri yoktur ayrıca biometrik olmayan sistemler gibi yıpranma gibi ek maliyetlere maruz bırakmaz.
Biometrik sistemler hızlı çalışır ve çabuk algılayarak giriş-çıkış izinlerini anında gerçekleştirilir.
Sisteme yüzlerce kişi kayıt edilebilir.

Sistem tarafından kir, boya, toz, çatlamış deri, yara gibi olumsuz durumlarda yan etkiler yok edilmeye çalışılır.
Günümüzde parmak izi cihazları fazla ekipman istemeden bir bilgisayar eşliğinde rahatlıkla çalışabilmektedir.