Personel Takip Sistemleri

 

Personel takip sistemleri, bir iş yerinde personelin yüz tanıma sistemi, parmak izi yada bir kart ile takip kontrolünün sağlanmasıdır.

 

 

Personel Takip Sistemleri

Personel takip sistemleri, bir iş yerinde personelin yüz tanıma sistemi, parmak izi yada bir kart ile takip kontrolünün sağlanmasıdır.Personel takip sistemleri, personelin giriş çıkış saatlerini yazılım sistemlerine aktarılması sonucunda personelin günlük takibi yapılabilmektedir.Aynı zamanda bu yazılımlar personele ait özlük bilgilerini, izin günlerini, işe geç kalma sürelerini, senelik izin gibi bilgilerin girilmesiyle firma yöneticilerine istedikleri raporlamayı sunmaktadır.Bunların sonucunda personel takip sistemleri firma yöneticilerine personel performansına yönelik rapor çıkarmayı ve bu raporlar doğrultusunda daha sağlıklı karar vermeyi kolaylaştırır.Böylelikle işletmenin daha verimli ve doğru çalışmasına olanak tanır. Giriş-çıkışlarda düzenli bir şekilde giriş-çıkış gerçekleştirilir. İşyerinde bulunan personeller giriş-çıkış saatlerine dikkat ederek daha verimli bir işletme ortamı oluşturur.


Personel takip sistemleri bir bakıma güvenlik bir bakıma disiplin amacıyla işletmelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kartlı geçiş sistemleri, parmak izi tanıma sistemleri, yüz tanıma sistemleri gibi sistemlerle birlikte çalışır. Güvenlik açısından en çok tercih edilen sistemler biometrik (Parmak izi ve yüz tanıma) sistemlerdir. Biometrik sistemler günümüzde bir çok alanda kullanılmaktadır ve şuan ki teknolojiye göre en iyi güvenlik sistemlerindendir.

Personel takip sistemleri genel olarak işletmede bulunan teknik odaların girişlerine ve işletme girişlerine konulmaktadır. Personeller  parmak izlerini, yüzünü veya kartlarını kullanarak giriş yaparlar. Personel takip sistemi giriş-çıkışları otomatik olarak dijital ortamda kayıt altına alır ve yazılımın kurulu olduğu bilgisayarda gözükür.


Personel Takip Sistemi Avantajları Nelerdir?

Personel takip sisteminde birden çok rapor elde edebilirsiniz. Örneğin, tüm personellerin işe giriş saati, çıkış saati gibi. İşletmelerde ki uygulanan puantajlamalarda bu raporlar sizlere kesin bilgi sunarak yardımcı olurlar. Teknik odalara yetki verilenler dışında kimse giremez ve işletme içerisinde de ayrı bir güvenlik oluşturulur.

Personel Takip Sisteminin Sizlere Sunabileceği Raporlar

Gelenler ve gelmeyen personellerin raporu,
Erken çıkanlar ve geç gelen personellerin raporu,
İzinli personellerin raporu,
Personel listesi raporu,
Fazla mesai ve eksik çalışma raporu,
Aylık giriş çıkış raporu,
Bulunduğunuz zaman içerisinde kaç personelin iş başında olduğu raporu.