Personel Yüz Tanıma Sistemleri

Son dönemlerde büyük ilgi gören personel yüz tanıma sistemleri sayesinde yoklama, zaman ve giriş kontrolleri bir arada yapılabilmektedir. Her insanın kendine özel bir yüz yapısı bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde hiç kimsenin yüzü kopyalanamaz ya da taklit edilemez. Bu da personel yüz tanıma sistemlerinin ne kadar güvenilir olduğunun en önemli göstergesidir.
 
İleri Teknolojik Özellikler
 
Giriş güvenliğine önem verilen yerlerde kullanılan personel yüz tanıma sistemleri özellikle son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Her türlü özel ya da kamu kurumlarında, depolarda, fabrikalarda, işyerlerinde, otellerde, sitelerde ve aklınıza gelebilecek her türlü yerde kullanılabilen bu sistem ile artık içiniz rahat edecek.
 
Her kişinin yüzüne ait olan karakteristik özellikleri analiz eden yüz tanıma sistemi, analiz ettiği bilgileri kaydeder ve kimlik tanımlanması esnasında gerekli araştırmayı anında yaparak kişinin geçişine izin verir. Araştırma sonrasında veri tabanında kaydedilmemiş olan bir kişiye rastlanır ise o kişinin geçişine asla izin verilmez.
 
Yüz Tanıma Sisteminin Çalışma Mantığı Nedir?
 
Bütün insanların benzersiz bir yaratılışı vardır. Kişilerin parmak izleri nasıl birbirinden farklı ise yüz yapıları da benzersizdir. Buna bağlı olarak geliştirilen yüz tanıma sistemi, biometrik tanıma sisteminin mantığı ile hareket eder.
 
Kişilerin yüz hatları bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak fotoğraflanır. Alınan bu verilen bazı güvenlik önlemlerinden geçirilir ve şifrelenerek kaydedilir. Personellerin geçişi sırasında bu bilgiler ile eşleştirme yapılarak yüz tanıma işlemi gerçekleştirilmiş olur.
 
Sistemin Kullanım Alanları Nerelerdir?
 
Yüz tanıma cihazları tek başlarına kullanılmaz. Personel takip sistemi ile birlikte kullanılması gereken bu cihazlar ile geçiş güvenliğini sağlamış olursunuz. Birçok alanda rahatlıkla tercih edilen personel yüz tanıma sistemlerinin genel kullanım alanları şunlardır:
 
Geçiş kontrol,
Yemekhane kontrol,
Öğrenci takip sistemi,
Üye takip sistemi,
Personel devam kontrol sistemi,
 
Yüz tanıma sistemlerinin teknolojik gelişmeler ışığında daha da geliştirilmesi ile kullanım alanı da yaygınlaşmıştır. Kamu ve özel kurumlar dışında siteler, plazalar, ofisler, oteller, fabrikalar, iş hanları, depolar, firmalar, özel bölümler, site ve asansörler gibi birçok alanda rahatlıkla kullanılabilmektedir. En önemli avantajı tam güvenliği sağlamak olan personel yüz tanıma sistemlerine firmamız aracılığı ile sahip olabilir ve kontrollü geçişleri sağlayabilirsiniz.

Personel Yüz Tanıma Sistemleri