Yüz Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Gelişmesi durdurulamayan teknoloji sayesinde hayatımız her geçen gün daha kolay bir hale gelmeye başladı. Geçmiş zamanlarda yalnızca bilim – kurgu türü filmlerde görülebilen güvenlik sistemleri artık yüz tanıma sistemi olarak günlük yaşamda yerini almaktadır.
 
Yeni Nesil Yüz Tanıma Sistemlerinin Gelişimi
 
Son zamanlarda tanınmaya başlayan yüz tanıma sistemlerinin temelleri aslında 1960’lı yıllarda atılmıştır. Otomatikleşmiş bir sistem olmamasından dolayı normalden daha fazla insan girdisi yapılması gerekiyordu. Bu nedenle sistemin gelişimi de aksıyordu.
 
Günümüzde teknolojinin bir hayli gelişmiş olması ile yüz tanıma sistemleri de geliştirilmiştir. Öncelikle havaalanı gibi halka açık alanlarda yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanan yüz tanıma sistemi, video kamera ile çeşitli görüntüler elde ederek veri tabanına kaydettiği bilgiler ile bu görüntüleri karşılaştırıyor.
 
Karşılaştırılan görüntüler alın genişliği, burun uzunluğu ve çene yapısı gibi herkeste farklı olan özellikler açısından değerlendiriliyor. Eski dönemlerde kameraların çözünürlüğü düşük olduğu için istenen görüntü yakalanamıyor ve eşleştirme yapmak zorlaşıyordu. Ancak günümüzde yüksek çözünürlüğe sahip kameralar sayesinde yüz tanımlaması rahatlıkla yapılabiliyor.
 
Yüz Tanıma Sisteminin Çalışma Mantığı Nasıldır?
 
Geçiş güvenliğine önem veren tüm özel ve kamu kurumlarında kullanılabilen yüz tanıma sistemleri sayesinde yalnızca giriş yapması istenen ve sisteme tanımlanan kişilerin geçişine izin veriliyor. Bu sayede tam bir güvenlik sağlanmış oluyor.
 
Tercih edilen cihazlar ilk etapta en uygun yerlere monte ediliyor. Cihazın güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmaması gerekmektedir. Bu nedenle personellerimiz tarafından en uygun yer belirlemesi yapılıyor. Kişilerde sakal, saç ya da gözlük olması geçiş kontrolünü engellemez. Ancak güneş ışınları olduğu zaman cihazın tespit işlemi zorlaşır.
 
İlgili personel tarafından geçişine izin verecek olan kişilerin resimleri 3 boyutlu olarak sisteme aktarılır. İzleme merkezinde bulunan çalışanlar, aktarılan resimleri ve o kişiye ait tüm özlük bilgilerini veri tabanına kaydeder. Elde edilen görüntü ile bilgiler karşılaştırılarak sisteme yüklenir. Bu sayede yüz tanıma cihazının kişileri tanıması ve geçişe izin vermesi mümkün hale gelir.
 
Tüm bireylerin yüz yapıları kendine özeldir. Bu nedenle bir başkasının yüz şekli kopyalanamaz ve kullanılamaz. Bu da yüz tanıma sisteminin son derece güvenilir olduğunun en önemli kanıtıdır. Aynı parmak izlerinde olduğu gibi yüz yapısı da herkeste farklıdır. Geliştirdiğimiz yüz tanıma sistemini kullanmaya başlayarak birçok yönden avantaj sağlayabilirsiniz. Gelin bu avantajların neler olduğuna birlikte göz atalım.
 
Yüz Tanıma Sistemi İle Elde Edeceğiniz Avantajlar
 
Herkesin farklı bir karakteristik yüz şekli olduğu düşünülerek geliştirilen yüz tanıma sisteminin kurulumu ve çalıştırılması son derece basittir. Kişinin fiziksel yüz yapısını önceden belleğine kaydeden yüz tanıma cihazı, kameranın önüne gelen kişinin yüzünü anında kopyalayarak veri tabanındaki bilgiler ile karşılaştırır.
 
Yapılan karşılaştırma sonrasında bilgiler uyuşuyor ise kişinin geçişine izin verilir. Uyuşmayan durumlarda ise geçişe asla izin verilmez. Bu sayede çalışma alanlarınızın güvenliğini sağlayabilir ve girmesini istemediğiniz kişilerin geçişini engelleyebilirsiniz.
 
Yüz tanıma sistemi ile personellerin işe geliş – gidişlerini, çalıştıkları süreyi, fazla mesailerini ve işle ilgili tüm bilgileri otomatik olarak elde ederek maaşı otomatik olarak hesaplayabilirsiniz. Bu sayede fazladan personele ihtiyaç duymadan daha kısa sürede daha çok işi yapabilirsiniz. Yani personel devam sistemini kolaylıkla oluşturabilirsiniz.
 
Yalnızca işe giriş – çıkışları değil yemekhaneye giriş çıkışları da düzenli bir şekilde kayıt altına alabilirsiniz. Bununla beraber dershane ya da okullarda öğrencilerin giriş çıkışları kontrol edilerek ailelere düzenli bilgi aktarımı sağlanabilir. Son derece güvenli olan yüz tanıma sistemimizi istediğiniz her alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun için firmamıza ulaşmanız yeterlidir.

Yüz Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?