Yüz Tanıma Sistemi Nedir?

Kişilerin yüz yapılarını şifreleme sistemi olarak değerlendiren ve bunu güvenlik amacı ile kullanan sistemlere yüz tanıma sistemleri adı verilir. Son dönemlerde teknolojinin gelişmesi ile beraber daha popüler hale gelen bu sistem ile birçok alanda güvenilir geçişler sağlanmaktadır.
 
Yüz Tanıma Sistemi ve Özellikleri
 
Görüntü işleme teknikleri kullanılarak geliştirilen yüz tanıma sistemi, geçiş güvenliğine önem verilen her alanda kullanılabilir. Her insanın diğer kişilerden farklı bir yüz yapısı bulunmaktadır. Bu bilgi ışığında geliştirilen yüz tanıma cihazları, insanların ayırt edici özelliklerini ön plana çıkararak geçiş kolaylığı sağlar.
 
Gelişen güvenlik teknolojilerini kamera sistemi ile birleştiriyoruz ve yüz tanıma sistemi ile her alanda güvenliği sağlıyoruz. Biometrik tanıma sistemi mantığı ile çalışan bu sistem, diğer biometrik sistemler arasında en başarılı olanıdır. Diğer sistemlere göre farklı özellikler sunan yüz tanıma sistemi birçok avantaj da sağlıyor.
 
Yüz Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?
 
Firmaların istedikleri ve uygun olan alana kolaylıkla monte edilen yüz tanıma sistemi, personellerin giriş – çıkışlarının kontrol edilmesini sağlar. Cihaz monte edildikten sonra geçişine izin verilecek olan tüm kişilerin resimleri 3 boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarılır.
 
Aktarılan resimler ile beraber kişilerin özlük bilgileri de sisteme kaydedilir. Bu sayede cihaz veri tabanında bütün personellerin resimleri ve bilgileri yer alır. Geçiş sırasında cihaz karşısına gelen personelin yüz hatlarını anında algılayan cihaz, veri tabanına eklenen bilgiler ile algıladığı yüz hatlarını karşılaştırır. Gerekli bilgilere ulaştıktan sonra ise kişinin geçişine izin verir. Ancak bilgiler uyuşmadığı zaman kişinin geçişine izin verilmez. Bu da istenmeyen kişilerin içeriye geçişini engeller.
 
Yüz Tanıma Sisteminin Kullanım Alanları ve Sağladığı Avantajlar
 
Son dönemlerin en hızlı biyometrik teknolojisi olan yüz tanıma sistemi, insan yüzü ile çalışan gelişmiş bir sistemdir. Bu sayede ilgi gören ve kullanımı her geçen gün artan bir cihaz haline gelmiştir. Bu sistem sayesinde şifre unutma ya da kart kaybetme gibi sorunların da önüne geçilmiştir.
 
Sizlerde şirketinizin maliyetini azaltmak ve performansınızı artırmak istiyorsanız, yüz tanıma sistemimizi tercih edebilirsiniz. Maliyet tasarrufu sağlamasının yanında güvenliği de en iyi şekilde sağlayan yüz tanıma sistemimiz, birkaç işlem ile personellerinizin devam raporlarını almanızı sağlar.
 
Alacağınız raporlar ile ay sonunda personellerinizin fazla mesai, izin ve giriş – çıkış saatlerini elde ederek maaşlını otomatik olarak hesaplayabilirsiniz. Yemekhane kontrol sistemi, öğrenci kontrol sistemi, üye takip sistemi olmak üzere güvenli geçiş sağlanmak istenen her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Yüz Tanıma Sistemi Nedir?