Biyometrik Cihazlar

Biometrik cihaz nedir ve nasıl çalışır ?

Biyometrik cihazlar parmak izi, yüz tanıma, avuç içi tanıma, damar tanıma gibi kişiden kişiye değişen ve güvenlik sistemlerinde teknolojinin gelişmesiyle gittikçe yaygınlaşan sistemlere verilen isimdir. Biyometrik cihazlar kişileri parmak, yüz, avuç içi gibi özelliklerin cihazlara daha önce tanıtılarak kıyas yapması sonucu eşleşme sağlanmasıyla tanımakta ve cihazın kurulu bulunduğu alana göre kişiye geçiş veya doğrulama sağlamaktadır. Cihazların yaptığı analizler sonucu taklit edilmesi zor olan bu özellikler ile kişinin bu alanda bulunup bulunmadığı ve hangi zamanda cihazdan geçiş yaptığı gibi durumlar raporlanabilmektedir.

Biyometrik cihazlar da güvenlik sıralamasına göre  parmak izi, avuç içi tanıma, yüz tanıma, damar tanıma şeklinde geçmektedir. Her bir cihaz kendi doğrulama yöntemine göre avantajlara sahiptir.

Parmak izi cihazları en yaygın kullanılan sistemler olup, Biyometrik sistemler içerisinde yüz tanıma cihazları ile aynı doğrulama hızında çalışmaktadır. Yüz tanıma cihazları hijyenik ortamlara geçişlerde temas olmaması açısından daha verimli çalışmaktadır. Damar tanıma sistemleri yüksek güvenlikli ortamlara geçişlerde tercih edilmektedir. Her sistem kendi içerisinde avantajlara sahip olmakla beraber en doğru karar yerinde yapılacak keşif ve teknisyen önerisiyle verilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda ortama kurulacak yanlış sistem fayadadan çok zarar sağlayacaktır.

  • PROTEKZAMAN Yazılım Destek Garantisi: Kurulumundan sonra 1 yıl E-Destek ve Tele-Destek ücretsiz olarak destek verilir.
  • PROTEKZAMAN Terminal Garantisi: Sistem devreye alındıktan sonra 2 yıl imalat ve montaj hatalarına karşı garantilidir.
  • PROTEKZAMAN Yedek Parça: Ürünleri 10 yıl yedek parça garantilidir.